Στο κυνήγι της πρόκρισης η Μπασκόνια

Για 20 λεπτά η Μπουντούτσνοστ έβαλε δύσκολα στην Μπασκόνια, αλλά η ομάδα του Περάσοβιτς ανέβασε την απόδοσή της και έφτασε στη νίκη με 82-62

Η Μπασκόνια νίκησε την Μπουντούτσνοστ με 82-62 και συνεχίζει το κυνήγι της πρόκρισης στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα.

Ισορροπημένο παιχνίδι στο ξεκίνημα στην «Fernando Buesa Arena» με τον Νόρις Κόουλ να είναι... ζεστός (10-13 στο 6') αλλά την Μπασκόνια να ανιδρά άμεσα επιθετικά και με σερί 8-2 να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενη (23-15). Σιλντς και Τζόουνς ανέβασαν την διαφορά στο +14 και διατηρούσαν σε θέση απόλυτου επικεφαλής την ισπανική ομάδα. Ο Κλαρκ «συνόδευσε» τον Κόουλ στο σκοράρισμα, βοήθησε την Μπουντούτσνοστ να μειώσει στους 5 (33-28 στο 17'), απόσταση με την οποία ολοκληρώθηκε το ημίχρονο χάρη σε buzzer beater του Γκόρντιτς (39-34).

To παιχνίδι και ο τελικός νικητής ξεκαθάρισε στα μέσα της τρίτης περιόδου. Μέχρι το 25ο λεπτό η Μπουντούτσνοστ έμεινε κοντά στο σκορ (50-44 στο 25'), ωστόσο έκτοτε οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν πάλι πίσω. Έχοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα έφτασαν στο +15 (64-49 στο 30') και με τον Γκαρίνο σε πρώτο πλάνο η Μπασκόνια δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει σε μία ακόμη νίκη που την διατηρεί σε απόλυτη τροχιά πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 39-24, 64-49, 82-62.