Χάνει το τρένο της Ευρώπης η Σοσιεδάδ (VIDEO)

ΙΣΠΑΝΙΑ ΛΑ ΛΙΓΚΑ 28η αγωνιστική

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ-ΛΕΒΑΝΤΕ: 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Ανοέτα

Έδαφος στο κυνήγι της εξόδου έχασε η Σοσιεδάδ που έμεινε στο 1-1 με την Λεβάντε.

Πολύ κακό το ματς μέχρι το 27' που ήρθε το γκολ των "τσούρι ουρδίν". Οι Βάσκοι συνδυάστηκαν εντυπωσιακά και ο Γιανουζάι με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Στο 33' ο Μερίνο έκοψε την μπάλα παράλληλα με την εστία με τον Κόκε να κόβει σωτήρια.

Στην επανάληψη η Σοσιεδάδ άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 55' όταν ο Σάντρο από ιδανική θέση σούταρε άουτ. Επτά λεπτά μετά ένα κόρνερ του Ροτσίνα δυσκόλεψε τον Ρούλι που στη συνέχεια σταμάτησε τον Μαγιοράλ. Στο 64' ο Σάντρο δοκίμασε το πόδι του και πάλι με τον Αΐτορ να διώχνει. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει εξαιρετικό ρυθμό και στο 66' ο Μαγιοράλ πλάσαρε από καλή θέση με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Ο Μπαουτίστα στο 77' έκανε τρομερή ενέργεια αλλά πλάσαρε άουτ. Δύο λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση της Λεβάντε όταν μετά από κόρνερ ο Μαγιοράλ με πλασέ έκανε το 1-1. Στο 84' ο Σιμόν βρήκε χώρο αλλά σούταρε πάνω στον Ρούλιο ενώ στο 86' ο Ογιαρθάμπαλ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αΐτορ. Στις καθυστερήσεις οι Βάσκοι έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι.

Ρ.ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Θαλδούα, Ελουστόνδο, Νάβας, Τέο, Γκεβάρα, Θουρουτούθα, Μερίνο, Γιανουζάι, Σάντρο (66'Μπαουτίστα), Ογιαρθάμπαλ.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αΐτορ, Κόκε (61'Σιμόν), Βέθο, Πιέρ, Τσέμα (82'Πόστιγκο), Λούνα, Καμπάνια, Ροτσίνα (76'Μαρτί), Μπάρντι, Μαγιοράλ, Μοράλες.