Οι Μπακς διέλυσαν τους Πίστονς κι έστειλαν μήνυμα! (VIDEO)

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει 24 πόντους και να κατεβάζει 17 ριμπάουντ, οι Μπακς διέλυσαν τους Πίστονς με 121-86(!) στο πρώτο παιχνίδι των playoffs

Μήνυμα με πολλούς αποδέκτες έστειλαν οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με το καλημέρα στα play offs. Τα «ελάφια» διέλυσαν τους Ντιτρόιτ Πίστονς με 121-86 στο game 1 μέσα στo Fiserv Forum κι έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Πάντως στο να έρθει η τόση εύκολη νίκη των Μπακς, βοήθησε η απουσία του Μπλέικ Γκρίφιν αλλά και η αποβολή του Αντρέ Ντράμοντ με flagrant foul 2 στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης!

Ο Έλληνας σταρ που αγωνίστηκε μόλις για 23:28 λεπτά, πέτυχε 24 πόντους, κατέβασε 17 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ κι έκλεψε μια φορά την μπάλα, ενώ είχε μόλις ένα λάθος. Ο Τζορτζ Χιλ προσέθεσε άλους 16 πόντους, ο Μπλέντσο πέτυχε 15 πόντους και οι Λόπες-Μίντλετον από 14 πόντους ενώ τόσο ο Στέρλιγκ Μπράουν όσο και ο Πατ Κόνατον είχαν κι αυτή διψήφιο αριθμό πόντων!

Στην αντίπερα όχθη ο Λουκ Κκέναρντ είχε 21 πόντους και ο Ντράμοντ 12 με άλλα τόσα ριμπάουντ. 12 πόντους πέτυχε και ο Ρέτζι Τζάκσον και από εκεί και πέρα το χάος.

Η καλή βραδιά των Μπακς φάνηκε από νωρίς. Ο Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος στα πρώτα λεπτά, πέτυχε οκτώ πόντους στο τέταρτο λεπτό (15-4), οι συμπαίκτες του ακολούθησαν και το 24-8 στο έκτο λεπτό δεν άφηνε στους Πίστονς περιθώρια για να ελπίζουν σε κάτι ιδιαίτερο. Το 38-18 της πρώτης περιόδου και το 60-35 πέντε λεπτά πριν από το ημίχρονο βοήθησαν τον Μπουντενχόλζερ να μοιράσει τα λεπτά και να διαχειριστεί άψογα εκείνα του Greek Freak, με το 70-43 του ημιχρόνου να μοιάζει μικρό για την κυριαρχή των γηπεδούχων, την ολοκληρωτική τους κυριαρχία στο ματς. Αν δεν είχαν 8/23 τρίποντα, τότε το κοντέρ θα είχε γράψει εξωπραγματική επίδοση.

Με τον Αντετοκούνμπο να καρφώνει από τη βολή, με τους περιφερειακούς να βάζουν τα σουτ και με τους Πίστονς ανήμπορους να κάνουν ακόμη και βασικά πράγματα, η διαφορά έφτασε τους 43 (97-54) πριν το κλείσιμο της τρίτης περιόδου και η τέταρτη είχε έναν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Μπουντενχόλζερ κράτησε τους βασικούς στον πάγκο, άπαντες άρχισαν να σκέφτονται το Game 2 της σειράς και πως οι Μπακς θα κάνουν το 2-0 που θα τους φέρει δύο βήματα μακριά από τους ημιτελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-18, 70-43, 97-61, 121-86

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 14 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 24 (17 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόπεζ 14 (2), Μπράουν 11 (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπλέντσο 15 (2), Κόνακτον 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χιλ 16 (1), Ιλιασόβα, Μίροτιτς 4 (2/8 σουτ), Γουίλσον 6, Φρεζίερ 7 (1)

ΠΙΣΤΟΝΣ (Κέισι): Μπράουν 2, Μέικερ 4 (2/10 σουτ), Ντράμοντ 12 (12 ριμπάουντ), Έλινγκτον 5 (1), Τζάκσον 12 (5 ασίστ), Γκάλογουεϊ 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 4, Κέναρντ 21 (8/14 σουτ), Σμιθ 4 (6 ασίστ), Πατσούλια 5 (9 ριμπάουντ), Τόμας 9 (1), Λούρ 2, Καλδερόν