Έτοιμοι να «σκουπίσουν» οι Σέλτικς (VIDEO)

Η ομάδα της Βοστώνης νίκησε, εκτός έδρας, τους Πέισερς, κάνοντας το 3-0 στη σειρά- Μείωσε η Οκλαχόμα, πήραν ξανά το πλεονέκτημα οι Ράπτορς

NBA PLAYOFFS

Ιντιάνα Πέισερς-Μπόστον Σέλτικς 96-104 (0-3)

Μια ανάσα από το να βγάλουν... σκούπα είναι οι Μπόστον Σέλτικς, αφού νίκησαν, εκτός έδρας, 104-96, τους Ιντιάνα Πέισερς, κάνοντας το 3-0 στη σειρά.

Με "όπλο" την άμυνα, οι Σέλτικς ξέφυγαν νωρίς με 22-37 και τελικά με 28-41 στην πρώτη περίοδο. Οι Πέισερς αντέδρασαν στην δεύτερη περίοδο και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 33-18 πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 61-59. Στην τρίτη περίοδο οι Σέλτικς κράτησαν τους γηπεδούχους στους 12 πόντους και πέρασαν μπροστά με 73-80. Οι Πέισερς πάλεψαν να μείνουν μέσα στο ματς και τα κατάφεραν. Με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι όμως, ο Καϊρί Ίρβινγκ φρόντισε με προσωπικές ενέργειες να δώσει το κάτι παραπάνω στην ομάδα του, είτε σκοράροντας είτε πασάροντας, με τους Σέλτικς να φτάνουν στη νίκη.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ίρβινγκ να προσθέτει 19 πόντους και 10 ασίστ, τον Τζέισον Τέιτουμ 18 πόντους και τον Αλ Χόρφορντ 16 πόντους.
Για τους Πέισερς, που είχαν 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Ταϊρίκ Έβανς είχε 19 πόντους, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς 15 πόντους.

Πέισερς: Γιανγκ 11 (9 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 15, Τέρνερ 13 (7 ριμπάουντ), Κόλισον 10, Μάθιους 11, Σαμπόνις 12 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΝτέρμοτ, Τζόζεφ 5, Έβανς 19

Σέλτικς: Τέιτουμ 18 (7 ριμπάουντ), Χόρφορντ 16 (8 ριμπάουντ), Μπέινς 2, Ίρβινγκ 19 (10 ασίστ), Μπράουν 23 (7 ριμπάουντ), Μόρις 11 (7 ριμπάουντ), Τάις, Χέιγουορντ 6, Ροζίερ 9

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 120-108 (1-2)

Οι παίκτες της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ έβγαλαν εγωισμό και νίκησαν, στην έδρα τους, 120-108, τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, μειώνοντας τη σειρά σε 2-1.

Στην αρχή, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και οι Μπλέιζερς έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 21-22. Στην δεύτερη περίοδο η Θάντερ βρήκε ρυθμό και σταδιακά άρχισε να αποκτούν μία διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 49-39. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν ακόμα καλύτεροι, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 15 πόντους (58-43). Οι Μπλέιζερς όμως απάντησαν και με τον Λίλαρντ να παίρνει "φωτιά" μείωσαν σε 86-82 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ισοφάρισαν σε 89-89. Η Θάντερ όμως δεν σκόπευαν να χάσουν αυτό το παιχνίδι και παίρνοντας λύσεις από πολλούς παίκτες ξέφυγαν με 99-92 και 102-94.
Η τελευταία αντίδραση των Μπλέιζερς ήρθε λίγο αργότερα, όταν μείωσαν σε 108-103. Η Θάντερ όμως απάντησε άμεσα με ένα σερί 7-0 και ξέφυγαν εκ νέου με 115-103, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι.

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με 33 πόντους και 11 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Πολ Τζορτζ να προσθέτει 22 πόντους (αλλά με 3/16 σουτ), ο Τζεράμι Γκραντ 18 πόντους και ο Ντένις Σρόντερ 17 πόντους.
Για τους Μπλέιζερς, ο Λίλαρντ είχε 32 πόντους, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 21 πόντους και ο Ένες Καντέρ 19 πόντους.

Θάντερ: Τζορτζ 22 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκραντ 18, Άνταμς 10 (7 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 33 (11 ασίστ), Φέργκιουσον 9, Νόελ 4, Μόρις 7, Φέλτον, Σρόντερ 17 (6 ασίστ), Ναντέρ, Μπάρτον

Μπλέιζερς: Αμίνου 9 (9 ριμπάουντ), Χάρκλες 7, Καντέρ 19, Λίλαρντ 32 (6 ασίστ), ΜακΚόλουμ 21 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κόλινς 4, Λέοναρντ 8, Κάρι 3, Τέρνερ, Χουντ 3, Λέιμαν, Σίμονς 2

Ορλάντο Μάτζικ-Τορόντο Ράπτορς 93-98 (1-2)

Το πλεονέκτημα έδρας πέρασε ξανά στη μεριά των Ράπτορς, αφού η ομάδα του Τορόντο νίκησε τους Μάτζικ, μέσα στο Ορλάντο, με 98-93, παίρνοντας προβάδισμα 2-1 στη σειρά.

Οι Ράπτορς έδειξαν νωρίς τις προθέσεις τους, ξεφεύγοντας με 0-10 στο ξεκίνημα του αγώνα, με το Ορλάντο όμως να ισορροπεί γρήγορα την κατάσταση και να μειώνει σε 21-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου και 45-48 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το ντέρμπι συνεχίστηκε. Όλα αυτά ίσχυαν μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν οι Ράπτορς ξέφυγαν με 61-76 χάρη σε ένα σερί 16-0, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 65-76. Στην συνέχεια μάλιστα ξέφυγαν με 69-86, δείχνοντας να καθαρίζουν το παιχνίδι. Το Ορλάντο όμως δεν τα παράτησε και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 93-96 με 40 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, ωστόσο στην επόμενη επίθεση των Ράπτορς ο Καγουάι Λέοναρντ σφράγισε τη νίκη της ομάδας με 2 βολές, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο Πασκάλ Σιάκαμ με 30 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Λέοναρντ να προσθέτει 16 πόντους (αλλά με 5/19 σουτ) και 10 ριμπάουντ και τον Ντάνι Γκριν 13 πόντους.
Για τους Μάτζικ, ο Τέρενς Ρος είχε 24 πόντους, ο Νίκολα Βούτσεβιτς 22 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Τζόναθαν Άιζακ 14 πόντους.

Μάτζικ: Γκόρντον 10 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άϊζακ 14 (7 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 22 (14 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Όγκαστιν 7, Φουρνιέ 7, Ιγούντου 5, Μπιρτς 2, Κάρτερ-Γουίλιαμς 2, Ρος 24

Ράπτορς: Σιάκαμ 30 (11 ριμπάουντ), Λέοναρντ 16 (10 ριμπάουντ), Γκασόλ 9, Λόουρι 12 (10 ασίστ), Γκριν 13, Πάουελ 8, Ιμπάκα 6 (8 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 4, Μικς