«Στο Λίβερπουλ-Ολυμπιακός υπήρχε μαγεία» (VIDEO)

Ο πρώην συνεργάτης του Ράφα Μπενίτεθ μίλησε για το ματς στο «Άνφιλντ» το 2004

Ο Πάκο Εγιεστεράν αναφέρθηκε στο διάστημα της θητείας του στη Λίβερπουλ, ως βοηθός του Ράφα Μπενίτεθ, και, μεταξύ άλλων, μίλησε και για το ματς με τον Ολυμπιακό, στις 8 Δεκεμβρίου 2004.

Τότε στο "Άνφιλντ", η Λίβερπουλ βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά στην επανάληψη σκόραρε τρεις φορές, απέκλεισε την ομάδα του Πειραιά και συνέχισε στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, φτάνοντας μέχρι τον τελικό της Κωνσταντινούπολης, όπου και κατέκτησε το τρόπαιο.

Ο Εγιεστεράν υποστήριξε πως στο ματς με τον Ολυμπιακό υπήρχε μαγεία που ακολούθησε την Λίβερπουλ μέχρι και τον τελικό με τη Μίλαν.

Γράφοντας στην ιστοσελίδα coachesvoice.com, ο πρώην συνεργάτης του Ράφα Μπενίτεθ τόνισε: "Υπήρχε μαγεία σε αυτό το παιχνίδι στο Άνφιλντ. Στο ημίχρονο χάναμε 1-0 από τον Ολυμπιακό. Αυτό σήμαινε ότι χρειαζόμασταν τρία γκολ για να περάσουμε στη νοκ άουτ φάση του Champions League. Εκείνη τη στιγμή βλέπαμε την ευκαιρία να χάνεται. Όλα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Μειώσαμε νωρίς. Απέμεναν δέκα λεπτά και βάλαμε κι άλλο γκολ.

Θα θυμάστε μετά τι συνέβη με το σουτ του Τζέραρντ. Νομίζω ότι αυτή η μαγεία μας ακολούθησε σε όλο το δρόμο μέχρι την Κωνσταντινούπολη και τον τελικό. Ο Ράφα Μπενίτεθ κι εγώ ήμασταν στη Λίβερπουλ μόλις έξι μήνες την περίοδο που παίξαμε με τον Ολυμπιακό. Ξέραμε ήδη βέβαια ότι πρόκειται για ένα πολύ ιδιαίτερο κλαμπ. Το καταλάβαμε αμέσως".