Όλα μηδέν στο Βερολίνο

Χέρτα και Ανόβερο έμειναν στην ισοπαλία, 0-0, και εξακολουθούν να αγνοούν τη νίκη για μεγάλο χρονικό διάστημα

BUNDESLIGA- 30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ-ΑΝΟΒΕΡΟ 0-0

ΓΗΠΕΔΟ: OLYMPIASTADION

Σε ένα κακό, ποιοτικά, ματς στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, Χέρτα Βερολίνου και Ανόβερο έμειναν στο 0-0 και τουλάχιστον πήραν ένα βαθμό μετά από καιρό, αφού, η μεν Χέρτα μετρούσε πέντε σερί ήττες, το δε Ανόβερο οκτώ συνεχόμενες ήττες.

Μόλις στο 8ο λεπτό το Ανόβερο έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν από εκτέλεση κόρνερ, ο Βέιντατ ξεμαρκάριστος πήδηξε για κεφαλιά σε λάθος χρόνο, με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε η απάντηση της Χέρτα Βερολίνου με τον Γκρούγιτς να σουτάρει και τον αμυντικό των φιλοξενούμενων να διώχνει σωτήρια. Ξανά ο Γκρούγιτς απείλησε, στο 22ο λεπτό, με κεφαλιά, στη τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο ημίχρονο.
Στο 51' το Ανόβερο βγήκε μπροστά, με ατομική προσπάθεια του Μουσλίγια, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο Γιάρσταϊν. Πέντε λεπτά αργότερα ίδιοι πρωταγωνιστές, με τον Μουσλίγια να εκτελεί φάουλ και τον γκολκίπερ της Χέρτα να αποκρούει. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ντούντα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά αστόχησε. Στο 75ο λεπτό ο Καλού ξεμαρκαρίστηκε, έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά ο Έσερ έδιωξε με γροθιές. Δύο λεπτά πριν το φινάλε, πάλι ο Καλού επιχείρησε να σκοράρει, αλλά ο Έσερ τον σταμάτησε ξανά. Ο Ιβοριανός ήταν ο μόνος που απειλούσε, κάτι που έκανε και στο 90'+1', αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Η Χέρτα δεν έχει να παλέψει για κάτι, στις αγωνιστικές που απομένουν, με το Ανόβερο, αντιθέτως, να είναι στη τελευταία θέση, έξι βαθμούς μακριά από τη 16η που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής.

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γιάρσταϊν, Κλούντερ, Σταρκ (90'+3' Λουστενμπέργκερ), Ρέκικ, Πλάτενχαρντ, Σκιέλμπρεντ (60' Ζέλκε), Γκρούγιτς, Λέκι (77' Ντιλροσούν), Ντούντα, Καλού, Ιμπίσεβιτς

ΑΝΟΒΕΡΟ: Έσερ, Ζοργκ, Άντον, Φελίπε, Οστρζόλεκ, Σβέγκλερ, Μπάκαλορζ, Μάινα (84' Σότο), Χαραγκούτσι, Μουσλίγια (73' Μίλερ), Βέιντατ