Στο... ρελαντί οι Ακρίτες, 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΞΑΝΘΗ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: Ξάνθη Arena

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Τσαμούρης

Η Ξάνθη επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στον δικό της... τελικό παραμονής και κλείδωσε την συμμετοχή της και στην επόμενη Σούπερ Λίγκα.

Πρώτη τελική στο ματς για την Ξάνθη στο 10'. Ο Καντά έκανε δυνατό σουτ αλλά ο Ναδάλες έδιωξε πάνω στην γραμμή. Πέντε λεπτά μετά ήρθε το γκολ για τους Ακρίτες.

Σέντρα του Καντά, ο Βαφέας έκανε την προβολή για να διώξει την μπάλα αλλά έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του

Απαλλαγμένοι από το άγχος οι παίκτες του Ράσταβατς κατέβασαν ταχύτητα. Αλλά δεν το πλήρωσαν ούτε στο 32' όταν ο Ακόστα απείλησε σε τετ-α-τετ (έδιωξε ο Ζίφκοβιτς), ούτε στο 40' όταν ο Ριβέρο έπαισε καλή κεφαλιά (άουτ η μπάλα).

Πιο σοβαροί στην επανάληψη οι Ακρίτες, μπήκαν με στόχο να "τελειώσουν" το ματς πετυχαίνοντας άλλο ένα γκολ.

Ο Μπαριέντος στο 51' νικήθηκε δύο φορές από τον Αστρά! Το γκολ τελικά ήρθε στο 81'. Ο Κοβάτσεβιτς εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος και στρώθηκε στον Γέντρισεκ που νίκησε από κοντά τον Αστρά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

ΞΑΝΘΗ (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ντουρίτσκοβιτς(87' Σιλά), Κασάδο, Καμαρά, Αλμέιδα, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καντά(46' Κοβάτσεβιτς), Κάστρο, Γέντρισεκ, Ακόστα

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Βελέντζας): Αστράς, Κοντοές, Βαφέας, Ναδάλες, Στάθης, Ρώσση(64' Μπεντινέλι), Ντούρσο, Ακόστα(84' Οικονομόπουλος), Ριβέρο, Γαρουφαλιάς, Βάρκας(75' Ντεφεντερίκο)