Πρόκριση για Μπλέιζερς με αδιανόητο buzzer beater (VIDEO)

Ο Λίλαρντ εκτέλεσε τη Θάντερ από τα 12 μέτρα, έβαλε 50 πόντους και οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς είναι στα ημιτελικά- Πέρασαν Σίξερς και Ράπτορς

NBA PLAYOFFS

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 118-115 (4-1)

Οκτώ λεπτά πριν το τέλος, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς έχαναν με 15 πόντους και η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ βρισκόταν κοντά στο να μειώσουν σε 3-2. Ωστόσο, η ομάδα του Πόρτλαντ έκανε την ανατροπή και με αδιανόητο buzzer beater του εκπληκτικού Ντάμιαν Λίλαρντ νίκησε 118-115 και με σκορ 4-1 προκρίθηκε στα ημιτελικά της Δύσης. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Νάγκετς-Σπερς.

Στο ξεκίνημα η Θάντερ πήρε διαφορά 10 πόντων, 12-22, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 29-37. Ωστόσο, με τον Λίλαρντ να βάζει 34 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, οι Μπλέιζερς κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, 61-60 σκορ ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο ο Λίλαρντ συνέχισε το... βιολί του και οι Μπλέιζερς προηγήθηκαν με +9, 84-75. Σε εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδραση της Θάντερ, που με επιμέρους 30-6, προηγήθηκε 90-105, 8 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.
Ωστόσο, οι Μπλέιζερς κατάφεραν, χάρη κυρίως στον ΜακΚόλουμ, να ισοφαρίσουν 113-113, ένα λεπτό πριν το φινάλε, και 115-115, 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Γουέστμπρουκ πήρε τη τελευταία επίθεση και αστόχησε, με τον Λίλαρντ να έχει τον τελευταίο λόγο. Χωρίς να το σκεφτεί, σηκώθηκε από τα 12 μέτρα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του μέσα σε αποθέωση, 118-115.

Ο σταρ των Μπλέιζερς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 50 πόντους (10/18 τρίποντα). Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ και ο Μο Χάρκλες με 17 πόντους ο καθένας ακολούθησαν σε απόδοση τον Λίλαρντ, με τον Ένες Καντέρ να προσθέτει 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.
Για τη Θάντερ, ο Πολ Τζορτζ είχε 36 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 29 πόντους (αλλά με 11/31 σουτ), 11 ριμπάουντ και 14 ασίστ, ο Ντένις Σρόντερ 17 πόντους και ο Τζεράμι Γκραντ 16 πόντους.

Μπλέιζερς: Αμίνου 9, Χάρκλες 17 (7 ριμπάουντ), Καντέρ 13 (13 ριμπάουντ), Λίλαρντ 50 (10/18 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΚόλουμ 17, Κόλινς 2, Λέοναρντ 2, Κάρι 7, Τέρνερ 1, Χουντ

Θάντερ: Τζορτζ 36 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 16 (8 ριμπάουντ), Άνταμς 10, Γουέστμπρουκ 29 (11 ριμπάουντ, 14 ασίστ), Φέργκιουσον 3, Νόελ 2, Μόρις, Φέλτον 2, Σρόντερ 17

Φιλαδέλφεια Σίξερς-Μπρούκλιν Νετς 122-100 (4-1)

Χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, οι Φιλαδέλφεια Σίξερς επικράτησαν 122-100 των Μπρούκλιν Νετς, έκαναν το 4-1 στη σειρά και προκρίθηκαν στα ημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν, με μειονέκτημα έδρας, τους Τορόντο Ράπτορς.

Στο φινάλε της πρώτης περιόδου, οι Σίξερς είχαν πάρει διαφορά 17 πόντων, 32-15 και έφτασαν στο +29, 60-31, στο τέλος του ημιχρόνου. Κάνοντας τα απολύτως απαραίτητα, στο δεύτερο ημίχρονο, οι Σίξερς έφτασαν στο τελικό 122-100 και με σκορ 4-1 προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 23 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μπεν Σίμονς να προσθέτει 13 πόντους και τον Τομπάιας Χάρις 12 πόντους.
Για τους Νετς, ο Ρόντα Χόλις-Τζέφερσον είχε 21 πόντους, ο Καρίς ΛεΒέρτ 18 πόντους και ο Ρόντιονς Κούρουτς 14 πόντους.

Σίξερς: Χάρις 12 (8 ριμπάουντ), Εμπίντ 23 (13 ριμπάουντ), Μ. Σίμονς 13 (6 ασίστ), Μπάτλερ 9, Ρέντικ 11, Μπόλντεν 6, Σκοτ 2, Ένις 11, Τ. Σίμονς 10, Μονρό 5, Μπαριάνοβιτς 7, ΜακΚόνελ 6, Κορκμάζ 7

Νετς: Χάρις 9 (7 ριμπάουντ), Ντάντλεϊ, Άλεν 8 (9 ριμπάουντ), Ράσελ 8 (3/16 σουτ), ΛεΒέρτ 18, Κούρουτς 14 (7 ριμπάουντ), Χόλις-Τζέφερσον 21, Κάρολ 8, Νέιπιερ 11 (10 ασίστ), Ντίνγουϊντι 3, Μούσα, Πίνσον, Γκράχαμ

Τορόντο Ράπτορς-Ορλάντο Μάτζικ 115-96 (4-1)

Στα ημιτελικά προκρίθηκαν οι Τορόντο Ράπτορς, αφού νίκησαν 115-96 τους Ορλάντο Μάτζικ και έκαναν το 4-1. Για τέταρτη σερί σεζόν, η ομάδα του Τορόντο θα βρεθεί στους ημιτελικούς και φέτος θα αντιμετωπίσει, με πλεονέκτημα έδρας, τους Φιλαδέλφεια Σίξερς.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Ράπτορς ξέφυγαν με 22-3 και 25-5 για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 35-19. Οι Ράπτορς πήγαν στην ανάπαυλα έχοντας πάρει διαφορά 20 πόντων, 67-47, και στη τρίτη περίοδο προηγήθηκαν και με +29,μ 99-70, πριν το τελικό 115-96.

Ο Καγουάι Λέοναρντ με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Πασκάλ Σιάκαμ να προσθέτει 24 πόντους και τον Κάιλ Λόουρι 14 πόντους.

Για τους Μάτζικ, ο Ντι Τζέι Όγκαστιν είχε 15 πόντους, οι Γουές Ιγούντου και Τέρενς Ρος από 12 πόντους και ο Άαρον Γκόρντον 11 πόντους.

Ράπτορς: Σιάκαμ 24, Λέοναρντ 27 (7 ριμπάουντ), Γκασόλ 9 (9 ριμπάουντ), Λόουρι 14 (9 ασίστ), Γκριν 6, Μόρελαντ, Μίλερ, Πάουελ 11, Ιμπάκα 10, ΒανΒλίτ 7 (10 ασίστ), Λιν 2, ΜακΚό, Μικς 5

Μάτζικ: Γκόρντον 11 (7 ριμπάουντ), Άιζακ 3, Βούτσεβιτς 6 (7 ριμπάουντ), Όγκαστιν 15, Φουρνιέ 10, Μάρτιν, Ιγούντου 12, Μπιρτς 9 (11 ριμπάουντ), Γκραντ 5, Κάρτερ-Γουίλιαμς 9, Φρέιζερ 4, Ρος 12