Ανατροπή και... τελικός για Αταλάντα (VIDEO)

Η Αταλάντα νίκησε 2-1 με ανατροπή τη Φιορεντίνα στο Μπέργκαμο και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Ιταλικού κυπέλλου

COPPA ITALIA - ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ - ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΑΤΑΛΑΝΤΑ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: 2-1, (3-3)

Γήπεδο: Ατζούρι Ντ’ Ιτάλια

Η Αταλάντα νίκησε 2-1 με ανατροπή τη Φιορεντίνα και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Ιταλικού κυπέλλου. Μετά το 3-3 του πρώτου παιχνιδιού στη Φλωρεντία, Αταλάντα και Φιορεντίνα αναμετρήθηκαν στο Μπέργκαμο με την ομάδα του Γκασπερίνι να παίρνει τελικά τη νίκη που οδηγεί στον τελικό όπου και θα αντιμετωπίσει τη Λάτσιο. Οι «μπεργκαμάσκι» με πρωταγωνιστή για ακόμα μια φορά τον αρχηγό τους Αλεχάντρο Γκόμεζ, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό, πέτυχαν την ολική ανατροπή παίρνοντας σπουδαία πρόκριση.

Η Φιορεντίνα ευτύχησε ν' ανοίξει το σκορ μόλις στο 3' με τον Κιέζα να περνά ωραία πάσα για τον Μουριέλ που νίκησε τον Γκολίνι για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Κιέζα είχε ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής των γηπεδούχων, πέρασε λίγο έξω. Στο 11' οι Βιόλα είχαν κι άλλη ευκαιρία με σουτ του Μιραλάς αλλά ο Γκολίνι απέκρουσε. Ένα λεπτό αργότερα η Αταλάντα κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Σεκερίνι στον Γκόμεζ, με τον Ίλισιτς ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-1.

Η Φιορεντίνα είχε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος στο 47' με τον Μουριέλ να περνάει ωραία κάθετη για τον Μπενάσι που σε τετ-α-τετ με τον Γκολίνι ο κίπερ των γηπεδούχων τον πρόλαβε τελευταία στιγμή κι απομακρυνε. Τρία λεπτά αργότερα η Αταλάντα απείλησε με σουτ του Γκόμεζ από το ύψος της μεγάλης περιοχής των φιλοξενούμενων αλλά ο Γκολίνι απέκρουσε εντυπωσιακά. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλη ευκαιρία αλλά ο Λάφοντ απέκρουσε το σουτ του Ζαπάτα από το ύψος της μεγάλης του περιοχής.

Στο 63' απείλησε και ο Πάσαλιτς με σουτ αλλά και πάλι ο Λάφοντ είπε ''όχι''. Στο 69' η Αταλάντα πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Γκόμεζ να πιάνει ένα δυνατό διαγώνιο σουτ από πλάγια θέση και τον Λάφοντ να χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του για το 2-1 των «μπεργκαμάσκι». Στο 87' ο Ζαπάτα έκανε ωραία ενέργεια και μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων αλλά είδε τον Λάφοντ να βγαίνει και να απομακρύνει τελευταία στιγμή το πλασέ του.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Παλομίνο, Τζιμσίτι, Μασιέλο, Καστάνιε, Ντε Ρουν, Φρόιλερ (58' Πάσαλιτς), Γκοσέν (90+2' Πεσίνα), Ίλισιτς (85' Μαντσίνι), Γκόμεζ, Ζαπάτα,

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Λάφοντ, Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Σεκερίνι, Μπιράγκι, Μπενάσι (69' Σιμεόνε), Βερετού, Τζέρσον (65' Νταντό), Κιέζα, Μουριέλ, Μιραλάς (88' Εντίμιλσον Φερνάντες)