Απόλυτος κυρίαρχος στην Ολλανδία ο Άγιαξ! (VIDEO)

Ο Αίαντας κέρδισε με 4-1 την Ντε Γκράαφτσαπ κι έκανε το νταμπλ στην Ολλανδία. Αφιερωμένο στον Νουρι το τρόπαιο

EREDIVISIE-34η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ντε Γκράαφτσαπ-Άγιαξ: 1-4

(Eλ Τζεμπίλ 40’-Σένε 37’, Ταλιάφικο 44’, Τάντιτς 68’ πεν.)

Toπρώτο του πρωτάθλημα μετά από το 2014 και το πρώτο του νταμπλ μετά από 17 ολόκληρα χρόνια, πανηγύρισε ο Άγιαξ που τα σάρωσε όλα φέτος εντός συνόρων. Η ομάδα του Τεν Χαγκ που βρέθηκε μια ανάσα από τον τελικό του ChampionsLeague, πέρασε με 4-1 από την έδρα της Ντε Γκράαφτσαπ και κλείδωσε και μαθηματικά τον τίτλο. Λίγες ημέρες πριν μάλιστα, ο Αίαντας είχε σηκώσει και το Κύπελλο Ολλανδίας κόντρα στη Βίλεμ. Στα μπαράζ παραμονής η Ντε Γκράαφτσαπ.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 37’ με τον Σένε αλλά τρία λεπτά αργότερα η Ντε Γκράαφτσαπ ισοφάρισε με τον Ελ Τζεμπίλ. Ο Αίαντας ωστόσο πίεσε κι άλλο και  στο 44’ ο Ταλιάφικο έκανε το 1-2. Το 1-3 έκανε ο Τάντιτς με πέναλτι στο 68ο λεπτό και στο 87’ και πάλι ο Σέρβος ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 1-4.

Αϊντχόφεν-Χέρακλες: 3-1

(Ντρόστ 32’ αυτ., Φιεργκέφερ 48’, Μαλέν 89’-Κόνινγκς 1’)

Νίκη χωρίς αντίκρισμα για την Αϊντχόφεν, που κέρδισε με 3-1 τη Χέρακλες αλλά τερμάτισε στη 2η θέση. Στα πλέι οφς η Χέρακλες.

Το ξεκίνημα ήταν εφιαλτικό για την Αϊντχόφεν καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο κιόλας λεπτό, καθώς ο Κόνινγκς έκανε το 0-1. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 32ο λεπτό χάρις σε αυτογκόλ του Ντρόστε και  στο 48’ ο Φιεργκέφερ έκανε το 2-1. Στο 89ο λεπτό ο Μαλέν διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Φορτούνα Σίταρντ-Φέγενορντ: 1-4

(Σμετς 45’-Κοκτσού 7’, Γιόργκενσεν 69’, 78’, Μπεργκχάις 90’)

Στην 3η θέση τερμάτισε η Φέγενορντ που κέρδισε με 4-1 στην έδρα της Φορτούνα.

Στο 7ο μόλις λεπτό η Φέγενορντ άνοιξε το σκορ με τον Κοκτσού, ενώ στο 45’ ο Σμετς έκανε το 1-1. Στο 68’ αποβλήθηκε ο Χέερινγκς της Φορτούνα και στο επόμενο λεπτό ο Γιόργκενσεν έκανε το 1-2. Ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 1-3 στο 78’ και στο 90’ ο Μπεργκχάις έκανε το 1-4.

Ντεν Χάαγκ-Βίλεμ: 6-2

(Ελ Καγιατί 31’, 72’ πεν., Κάνον 64’, Νέτσιντ 75’, 86’, Ίμερς 81’-Ντάνκερλουϊ 15’, Παυλίδης 49’)

Η Ντεν Χάαγκ κέρδισε με 6-2 τη Βίλεμ και τερμάτισε ένα βαθμό από πάνω της.

Η Βίλεμ άνοιξε το σκορ με τον Ντάνκερλουϊ στο 15ο λεπτό, ενώ στο 31’ ο Ελ Καγιατί έκανε το 1-1. Ο  Παυλίδης έκανε το 1-2 στο 49’ και ο Κάνον ισοφάρισε σε 2-2 στο 64’. Μάλιστα στο 72’ ο Ελ Καγιατί έκανε το 3-2 με πέναλτι και στο 75’ ο Νέτσιντ διαμόρφωσε το 4-2. Ο Ίμερς έκανε το 5-2 και ο Νέτσιντ στο 86’ με ακόμη ένα γκολ διαμόρφωσε το 6-2.

Εξέλσιορ-Αλκμαάρ: 4-2

(Φορτές 22’, Φαν Ράιν 51’ αυτ., Μπρούινς 60’ πεν., Όμαρσον 65’-Κουπμάινερς 30’, Γιόνσεν 70’)

Η Εξέλσιορ κέρδισε με 4-2 την Αλκμαάρ αλλά και πάλι θα παλέψει στα μπαράζ για την παραμονή. Στα πλέι οφς η Αλκμαάρ.

Στο 22ο λεπτό ο Φορτές άνοιξε το σκορ για την Εξέλσιορ, ενώ στο 30’ ο Κουπμάινερς έκανε το 1-1. Η Εξέλσιορ πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 51΄χάρις σε αυτογκόλ του Φαν Ράιν και ο Μπρούινς έκανε το 3-1 με πέναλτι στο 60’. Πέντε λεπτά μετά ο Όμαρσον έγραψε το 4-1 και στο 70’ ο Γιόνσεν διαμόρφωσε το 4-2.

Φένλο-Φίτεσε: 1-3

(Φαν Όινεν 68’-Καραβάεβ 23’, Όντεγκαρντ 39’, Μπέρο 83’)

Εύκολο διπλό με 3-1 πέτυχε η Φίτεσε στην έδρα της Φένλο και πάει στα πλέι οφς.

Η Φίτεσε άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Καραβάεβ και στο 39’ ο Όντεγκαρντ έκανε το 0-2. Ο Φαν Όινεν μείωσε σε 1-2 στο 68’ και ο Μπέρο διαμόρφωσε το 1-3 στο 83’.

Έμεν-Γκρόνινγκεν: 1-0

(Τσακόν 27’)

Η Γκρόνινγκεν έχασε με 1-0 από την Έμεν κι έχασε οριστικά το τρένο των πλέι οφς

Η Έμεν άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Τσακόν και κράτησε ως το τέλος.

Ουτρέχτη-Χέρενφεεν: 3-1

(Γιάνσεν 41’, Φαν ντερ Στρεκ 48’, Ντέσερς 81’-Ριένστρα 30’)

Η Ουτρέχτη κέρδισε τη Χέρενφεεν με 3-1 και πάει στα πλέι οφς

Στο 30ο λεπτό η Χέρενφεεν άνοιξε το σκορ με τον Ριένστρα αλλά ο Γιάνσεν στο 41’ και ο Φαν ντερ Στρεκ στο 48’ έφεραν τούμπα το ματς. Το τελικό 301 διαμόρφωσε ο Ντέσερς στο 81ο λεπτό.

Μπρέντα-Τσβόλε: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Μπρέντα και Τσόλε στο πλέον αδιάφορο ματς της αγωνιστικής, καθώς η Μπρέντα είχε ήδη υποβιβαστεί και η Τσβόλε δεν είχε στόχους.