2 ΣΧΟΛΙΑ

Στον τελικό των 180 εκ.λιρών και η Ντέρμπι του Λάμπαρντ! (VIDEO)

Η Ντέρμπι Κάουντι κέρδισε με 4-2 στην έδρα της Λιντς, ανέτρεψε το 1-0 του πρώτου αγώνα και θα αντιμετωπίσει την Άστον Βίλα στα πλέι οφ ανόδου για την Premier League

CHAMPIONSHIP PLAY OFF-ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

ΛΙΝΤΣ-ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΑΟΥΝΤΙ: 2-4 (1-0)

Γήπεδο: Έλαντ Ρόουντ

Μετά από ένα απίθανο ματς, η Ντέρμπι Κάουντι του Φρανκ Λάμπαρντ, κέρδισε μέσα στην έδρα της Λιντς του Μαρσέλο Μπιέλσα με 4-2 και πέρασε στον τελικό των πλέι οφς για την άνοδο στην Premier League. Η Λιντς είχε κερδίσει στο πρώτο ματς με 1-0 αλλά τα «κριάρια» έκαναν απόλυτη ανατροπή και θα αντιμετωπίσουν στο ματς των 180 εκ.λιρών την Άστον Βίλα.

Στο 6ο λεπτό το φάουλ του Μπεράρντι πέρασε λίγο έξω και στο 24’ ο Ρους απέκρουσε το φάουλ του ίδιου παίκτη αλλά στην επαναφορά ο Ντάλας έκανε το 1-0 με κοντινό πλασέ.  Στο 30’ η Λιντς είχε δοκάρι με τον Κλιχ και  στο 43’ η Ντέρμπι απάντησε έχοντας κι εκείνη δοκάρι με τον Μπένετ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λάμπαρντ είχε την έμπνευση να ρίξει στο ματς τον Μάριοτ και μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, ο άσος της Ντέρμπι εκμεταλλεύτηκε την τραγική γκάφα των Κασίγια και Κούπερ και σε κενή εστία έγραψε το 1-1.

Τα «κριάρια» μπήκαν δυνατά και  στην επανάληψη και στο 46’ ο Κίοχ έβγαλε κάθετα στον Γουίλσον εκείνος άφησε αριστερά στον Μάουντ και ο τελευταίος πλάσαρε για το 1-2. Στο 49’ ο Μάουντ έχασε νέα ευκαιρία, ενώ στο 54’ ο Ρους είπε όχι σε σουτ του Ντάλας και στην επαναφορά ο Ερνάντες αστόχησε από ιδανικό σημείο.

Και στο 57’ η Ντέρμπι κέρδισε πέναλτι και ο Γουίλσον έκανε το 1-3 από τα 11 μέτρα, αλλά στο 62’ ο Κλιχ πέρασε όμορφα για τον Ντάλας που μείωσε σε 2-3 με σουτ. Στο 64’ η Ντέρμπι απείλησε ξανά με τον Τόμορι, ενώ στο 72’ ο Mάριοτ αστόχησε από κοντά.

Στο 78ο λεπτό η Λιντς έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπεράρντι και στο 84’ ο Γουίλσον είχε δοκάρι για τα «κριάρια». Και στο  αμέσως επόμενο λεπτό, ο Κίοχ έβγαλε για τον Μάρι0τ κι εκείνος από κοντά πλάσαρε για το 2-4. Στο 90+2' αποβλήθηκε ο Μάλόουν της Ντέρμπι και στο 90+6’ ο Ρους είπε όχι σε σουτ του Κλαρκ

ΛΙΝΤΣ: Κασίγια, Άιλινγκ, Κούπερ, Μπεράρντι, Ντάλας, Ερνάντες, Σάκλετον, Φίλιπς, Κλιχ (86’ Κλαρκ), Χάρισον, Μπάμφορντ(88’ Μπράουν)

ΝΤΕΡΜΠΙ: Ρους, Μπόγκλ, Κίοχ, Τόμορι, Μαλόουν, Μάουντ, Τζόνσον, Γουίλσον (90+3’ Άσλεϊ Κόουλ), Χολμς (44’ Μάριοτ), Λόρενς, Μπένετ (59’ Χάντλστοουν).

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣΧΟΛΙΑ
chrap21 - 16/5/2019 00:53

Αυτοκαταστροφική αποδείχθηκε φέτος η ιστορική Λιντς! Από τις απευθείας θέσεις ανόδου στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρωταθλήματος, σε θέσεις play-offs και εν τέλει εκτός τελικού με ανατροπή. Κρίμα, τι να πω;

Dintsikos1973 - 15/5/2019 23:52

Πολυ κριμα στεναχωρηθηκα ηθελα η Λιντς να παει στον τελικο για την ανοδο!Το παιχνιδι το ειδα η Λιντς κερδιζε χαλαρα 1-0 και στο 45 περιπου εκανε γκελα ο τερματοφυλακας και ισοφαρισε η Ντέρμπι και μετα το χαος! Του χρονου απ ευθείας ανοδο.