1 ΣΧΟΛΙΑ

Το σήκωσε μετά από έξι χρόνια η Λάτσιο! (VIDEO)

Οι «λατσιάλι» κέρδισαν με 2-0 την Αταλάντα στον τελικό του Κυπέλλου και σήκωσαν το τρόπαιο

COPPAI TALIA-ΤΕΛΙΚΟΣ

ΑΤΑΛΑΝΤΑ-ΛΑΤΣΙΟ: 0-2

Γήπεδο: Ολίμπικο

Κυπελλούχος Ιταλίας για πρώτη φορά μετά από το 2013 στέφθηκε η Λάτσιο. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι κέρδισε στον τελικό την Αταλάντα με 2-0 με την ομάδα του Γκαζπερίνι να αδικείται από το σκορ καθώς είχε πολλές ευκαιρίες. Το 7ο Κύπελλο στην ιστορία της Λάτσιο.

Στο 13ο λεπτό o  Λουίς Αλμπέρτο έκανε το σουτ, αλλά κόντραρε και βγήκε κόρνερ, ενώ στο 23 η κεφαλιά του Λέιβα πέρασε μόλις έξω και στο 25’ η Αταλάντα είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία. Αρχικά το σουτ του Ντε Ρουν από μακριά, τράνταξε το δοκάρι της Λάτσιο και στη συνέχεια ο Σαπάτα πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Στο 41’ ο Ίλισιτς έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και  ο Σαπάτα πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Στο 70ο λεπτό ο Λουίς Αλμπέρτο πέρασε την κάθετη για τον Κορέα αλλά ο Παλομίνο πρόλαβε να τον κλείσει και στο 76’ το διαγώνιο σουτ του Γκόμες σταμάτησε και πάλι στο δοκάρι του Στρακόσια. Και στο 82ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Σάβιτς που είχε μπει ως αλλαγή, πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για τη Λάτσιο.

Στο 86’ ο Γκολίνι είπε όχι σε σουτ του Κορέα αλλά στο 90’ η Λάτσιο έφυγε στην κόντρα, ο Κορέα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-2.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Παλομίνο, Μαζιέλο, Χάτεμπουρ, Καστάιν (85’ Γκόζενς), Ντζιμσίτι, Γκόμες, Ίλισιτς, Φρόιλερ, Ντε Ρουν (85’ Πάσαλιτς), Σαπάτα (85’ Μπάροου)

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Ατσέρμπι, Μάρουσιτς, Μπάστος (36’ Ράντου), Λούλιτς, Λέιβα, Λουίζ Φελίπε, Παρόλο, Αλμπέρτο (78’ Σάβιτς), Κορέα, Ιμόμπιλε (66’ Καϊσέδο)

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣΧΟΛΙΑ
AEKcyprus99 - 16/5/2019 13:23

ο τελικος εγινε στο ολυμπικο την φυσικη εδρα της λατσιο δηλαδη τωρα οι οπαδοι της αταλαντα πρεπει να λενε την λατσιο λατσιοχ2014 και κλεφτες και ο γιος του προεδρου της αταλαντα να κανει προσβλητικες αναρτησεις στο ινσταγκραμ;