Μπακς από ατσάλι (VIDEO)

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, οι Μιλγουόκι Μπακς ήταν πίσω στο σκορ, αλλά με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να επικρατήσουν 108-100 των Τορόντο Ράπτορς και να ανοίξουν το σκορ στη σειρά των τελικών της Ανατολής

ΤΕΛΙΚΟΙ ΑΝΑΤΟΛΗΣ

Μιλγουόκι Μπακς-Τορόντο Ράπτορς 108-100 (1-0)

Πολύ σκληροί για να χάσουν το πλεονέκτημα έδρας αποδείχθηκαν οι Μιλγουόκι Μπακς, που κατάφεραν να κάνουν το 1-0, 108-100 τους Τορόντο Ράπτορς, με πρωταγωνιστές τους Αντετοκούνμπο και Λόπεζ

Οι Ράπτορς είχαν σταθερά το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Μπακς έβρισκαν τρόπο να διατηρούν επαφή στο σκορ. Ο Αντετοκούνμπο ξεκίνησε, πετυχαίνοντας τους έξι πρώτους πόντους της ομάδας του, για το 8-3 των Μπακς, αλλά οι Ράπτορς αντέδρασαν και με σερί 16-0 προηγήθηκαν 8-19. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, 23-34, έχοντας 6/13 τρίποντα. Οι Ράπτορς συνέχιζαν να... εκτελούν από μακρινή απόσταση, για το 28-40, με τον Λόπεζ να σημειώνει επτά μαζεμένους πόντους και να κρατάει κοντά στο σκορ τους Μπακς, 37-42. Λίγο αργότερα, ακολούθησε σερί 7-0 των Μπακς για το 47-50, με τον Αντετοκούνμπο να φτάνει τους 13 πόντους, 51-57, πριν ο Λέοναρντ διαμορφώσει το 51-59 του ημιχρόνου.

Τα μαζεμένα λάθη των Ράπτορς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου επέτρεψαν στους Μπακς να μειώσουν σε 62-63, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους 11-2 για το 64-74. Αξίζει να σημειωθεί πως στο τρίτο δωδεκάλεπτο, Λέοναρντ και Λόουρι ήταν οι μοναδικοί σκόρερ των Ράπτορς, στο μεγαλύτερο διάστημα, με τον Αντετοκούνμπο να κρατάει κοντά στο σκορ τους Μπακς, 76-83.
Τρία λεπτά μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου, οι Μπακς πέρασαν μπροστά, για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο, 84-83, για να προηγηθούν, αργότερα, με 96-91, πριν ο Λόουρι ευστοχήσει σε τρίποντο για το 98-98. Στο πιο κρίσιμο, χρονικά, σημείο του ματς οι Μπακς έκαναν σερί 10-0 για το 108-100. Οι Ράπτορς επιχείρησαν τη τελική αντεπίθεση, αλλά ο Μπλέντσο δέχτηκε μια μεγαλοπρεπέστατη τάπα από τον Γιάννη, με 23.2 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε.

Τελικά, με επιμέρους σκορ 32-17 στο τελευταίο δωδεκάλεπτο και τους Ράπτορς άποντους στα τρία τελευταία λεπτά, οι Μπακς επικράτησαν και έκαναν το 1-0.

Ρεκόρ καριέρας σε playoffs για τον Μπρουκ Λόπεζ οι 29 πόντοι, με τον 31χρονο σέντερ να είναι ο πρώτος σκόρερ των Μπακς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 24 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες.

Λέοναρντ (31 πόντοι) και Λόουρι (30 πόντοι) ξεχώρισαν από τους Ράπτορς.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-34, 51-59, 76-83, 108-100

Μπακς: Μίντλετον 11 (11 ριμπάουντ), Λόπεζ 29 (11 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Μπλέντσο 9, Μίροτιτς 13 (6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 24 (14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα), Ιλιασόβα 7, Χιλ, Κόνατον (6 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 15

Ράπτορς: Γκασόλ 6 (12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόουρι 30 (8 ριμπάουντ), Γκριν 6 (6 ριμπάουντ), Λέοναρντ 31 (9 ριμπάουντ), Σιάκαμ 15, Πάουελ 6, ΒανΒλίτ 2, Ιμπάκα 4