1 ΣΧΟΛΙΑ

Κυπελλούχος Σερβίας η Παρτιζάν

Σε ένα αρκετά κακό παιχνίδι, η Παρτιζάν πήρε με 0-1 το Σέρβικο ντέρμπι από τον Ερυθρό Αστέρα και αναδείχθηκε κυπελλούχος

ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΕΡΒΙΑΣ - ΤΕΛΙΚΟΣ

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΠΑΡΤΙΖΑΝ: 0-1

Γήπεδο: Μαρακανά

Σε ένα αρκετά κακό παιχνίδι, η Παρτιζάν πήρε με 0-1 το Σέρβικο ντέρμπι από τον Ερυθρό Αστέρα και αναδείχθηκε κυπελλούχος. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχαν από νωρίς το γκολ που έψαχναν και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του τροπαίου για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά και έβδομη συνολικά από τότε που η χώρα ανεξαρτητοποιήθηκε από την πρώην Γιουγκοσλαβία. Τραγικό παιχνίδι από τον πρωταθλητή Ερυθρό Αστέρα που τελείωσε το ενενηντάλεπτο με μόλις δύο τελικές στο στόχο και μάλιστα καμία στο δεύτερο μέρος που υποτίθεται κυνηγούσε την ισοφάριση.

Η Παρτιζάν άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 14'. Ο Πάντιτς εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά και ο Όστοϊτς με ωραία κεφαλιά πρόλαβε την έξοδο του Μπόριαν κάνοντας το 0-1. Ο Αστέρας απείλησε με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αλλά ο Πάβλοβιτς έκοψε τελευταία στιγμή τον Πάβκοβ. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία με τον Τόσιτς να συγκλίνει από δεξιά και να σουτάρει στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Στο 34' η Παρτιζάν απείλησε και πάλι, με τον Πάντιτς να πατά περιοχή από αριστερά και να σουτάρει αλλά ο Μπόριαν ήταν σωστά τοποθετημένος και απέκρουσε. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά Αστέρα να χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Μπεν να γυρίζει για τον Πάβκοβ που από πολύ κοντά έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Στοΐκοβιτς.

Στο 61' ο Αστέρας είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους με τον Βουκάνοβιτς να περνά ωραία για τον Πάβκοβ που για λίγο δεν κατάφερε να φτάσει στη μπάλα ώστε να την στείλει προς την εστία του Στοΐκοβιτς. Τίποτα άλλο στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να δημιουργήσουν ούτε φάση και τους φιλοξενούμενους να κρατούν εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπόριαν, Στοΐκοβιτς (83' Γκόμπελιτς), Σάβιτς, Μιλούνοβιτς, Ρόντιτς, Γιοβάνοβιτς, Γιόβιτσιτς (52' Βουκάνοβιτς), Μπεν (69' Γιόβελιτς), Μάριν, Ίβανιτς, Πάβκοβ

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Στοΐκοβιτς, Μίλετιτς, Όστοϊτς, Σταρίνια Πάβλοβιτς, Ουρόσεβιτς (81' Σέχοβιτς), Στσέτσιτς, Ζντίελαρ, Τόσιτς (90+2' Ίλιτς), Πάντιτς, Ιβάνοβιτς (74' Λάζαρ Πάβλοβιτς), Ρικάρντο Γκόμες..