Τεράστια νίκη με 2-1 πέτυχε η Ιταλία επί των Βόσνιων

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020-10ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΙΤΑΛΙΑ-ΒΟΣΝΙΑ: 2-1

Γήπεδο: Allianz Stadium

Με το ένα πόδι στο Euro η Ιταλία, που κέρδισε τη Βοσνία με ανατροπή (2-1) κι έκανε το 4Χ4.

Στο 3ο λεπτό ο Μπαρέλα βρήκε όμορφα τον Κουαλιαρέλα αλλά το πλασέ του στράικερ της Ιταλίας πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 7’ ο Έμερσον έκανε το γύρισμα για τον Μπαρέλα, που πλάσαρε μόλις άουτ. Στο 19’ ο Μπονούτσι έκοψε σωτήρια τον Βίστσα, αλλά στο 32’ ο ίδιος παίκτης έκανε το γύρισμα και ο Ντζέκο από κοντά άνοιξε το σκορ για τη Βοσνία. Στο 36’ ο Σέχιτς είπε όχι σε κεφαλιά του Κιελίνι, ενώ στο 41’ είπε όχι εντυπωσιακά και σε σουτ του Κουαλιαρέλα.

Στο 47ο λεπτό μετά από σέντρα του Μπέσιτς, ο Ντζέκο έβαλε την προβολή αλλά αστόχησε, αλλά στο 50’ η «Σκουάντρα Ατζούρα» έφτασε στην ισοφάριση. ο Μπερναρντέσκι εκτέλσε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Ινσίνιε που με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή έκανε υο 1-1. Στο 53’ ο Σιρίγκου είπε όχι ε κεφαλιά του Τσίβιτς, όπως έκανε και στο 57’ σε σουτ του Βίστσα, ενώ στο 70’ ο Σέχιτς έσωσε μετά από σουτ του Ινσίνιε. Από το κόρνερ ο Κιελίνι πήρε την κεφαλιά αλλά και πάλι ο Σέχιτς ήταν εκεί, ενώ στο 86’ ο Βεράτι με πανέμορφο πλασέ από το πέναλτι, έκανε το 2-1.

ΙΤΑΛΙΑ: Σιρίγκου, Κιελίνι, Έμερσον, Μπονούτσι, Μαντσίνι (66’ Ντε Σίλιο), Βεράτι, Ζορζίνιο, Μπαρέλα, Ινσίνιε, Μπερναρντέσκι (81’ Μπελότι), Κουαλιαρέλα (46’ Κιέζα)

ΒΟΣΝΙΑ: Σέχιτς, Τσίβιτς (72’ Νάστιτς), Μπέσιτς, Μπίτσακτσιτς, Σάριτς, Ζουκάνοβτς, Τοντόροβιτς, Βίστσα, Γκόιακ (81’ Τσίμιροτ), Πιάνιτς, Ντζέκο