Έχασε σημαντικό έδαφος η Κύπρος (VIDEO)

Οι Κύπριοι γνώρισαν την ήττα στη Ρωσία με 1-0 και  οι πιθανότητες πρόκρισης λιγοστεύουν δραματικά

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020-9ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΩΣΙΑ-ΚΥΠΡΟΣ: 1-0

Γήπεδο: Stadion Nizhny Novgorod

Η Ρωσία κέρδισε την Κύπρο με 1-0, έκανε βήμα πρόκρισης και ταυτόχρονα ελαχιστοποίησε τις ελπίδες των Κύπριων.

Στο 5ο λεπτό το σουτ του Γκολόβιν πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 0’ ο Ντζιούμπα έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πάρντο. Στο 11’ ο Πάρντο είπε όχι σε νέα κεφαλιά του Ντζιούμπα και στο 17’ ο φορ των Ρώσων,  έπιασε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή ωστόσο ο Πάρντο ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα. Στο 24’ ο Φερνάντες έκανε το σουτ ωστόσο ο Κούσουλος απομάκρυνε πάνω στην γραμμή, ενώ στο 29’ ο Μαργκάσα έκανε την μπαλιά, ο Σωτηρίου δοκίμασε το σουτ ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από την εστία του Γκιλιέρμε. Στο 31’ ο  Ιόνοβ έκανε την κεφαλιά με εξουδετερωμένο τον Πάρντο ωστόσο έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Και τελικά στο 38’ ο Ιόνοβ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πάρντο για το 1-0.

Στο 51’ ο Ιόνοβ έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο 69ο λεπτό η Ρωσία απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της αφού η κεφαλιά του Ντζιούμπα  σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Πάρντο. Στο 87ο λεπτό ο Ντζιούμπα   απώλεσε νέα ευκαιρία αφού από πολύ κοντά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Πάρντο.

ΡΩΣΙΑ: Γκιλιέρμε, Οζντόεβ, Σεμένοβ, Ιόνοβ (90+2’ Αχμέτοβ), Φερνάντες, Ντζίκια, Κουντριάσοβ, Γκολόβιν, Αντόν Μίραντσουκ (64’ Αλ.Μίραντσουκ), Ζόμπνιν (78’ Μπαρίνοβ), Ντζιούμπα

ΚΥΠΡΟΣ: Πάρντο, Κωστή, Γεωργίου (46’ Εφραίμ), Λαΐφης, Ιωάννου, Αρτυματάς, Μαργκάσα, Μακρής (81’ Σπόλιαριτς), Αβραάμ (71’ Πίττας), Κουσουλός, Σωτηρίου