Πιο κοντά στην ΑΕΚ το Ρέθυμνο

Με ανατροπή, που ολοκληρώθηκε στην παράταση, οι Κρητικοί επικράτησαν του Κολοσσού και με μία ακόμη νίκη τίθενται αντιμέτωποι της Ένωσης στα πλέι οφ

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση των πλέι οφ έκανε το Ρέθυμνο, επικρατώντας με 84-71 του Κολοσσού στην παράταση. Οι Ροδίτες έφτασαν κοντά στο μπρέικ (προηγούνταν με 15 πόντους στο ημίχρονο), ωστόσο, πλέον, οι Κρητικοί απέχουν μία νίκη για να τεθούν αντιμέτωποι της ΑΕΚ στα πλέι οφ.

Σημείο αναφοράς αποδείχθηκε το τελευταίο τετράλεπτο της 4ης περιόδου, όπου οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 14-0 σερί, μειώνοντας στους 6 πόντους (45-51). Ο αγώνας στην τελευταία περίοδο ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «πόντο-πόντο» και εν τέλει ο Γιαννόπουλος, στα 22’’ πριν τη λήξη, έστειλε το ματς στην παράταση (63-63), απαντώντας σε καλάθι του Βασιλόπουλου.

Στον έξτρα χρόνοι, οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι, πυροβολώντας 5 φορές τους Κρητικούς από τα 6.75μ. και φέρνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39, 45-51, 63-63 κ.δ., 84-71 παρ.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10, Άρνολντ 14 (2), Φιτζπάτρικ 20 (4), Λέμον 13 (1), Ραζής, Σάφτενααρ 3 (1), Τάλτον 4, Καμπερίδης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 20 (6).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5 (1), Ρέλεφορντ 17 (1), Βασιλόπουλος 9, Χολ 9 (1), Λιάπης, Τσούκου 2, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 5, Παπαδάκης, Γουότσον 4.