9 ΣΧΟΛΙΑ

Η κούραση «λύγισε» την Εθνική

Η ομάδα μας ήταν μπροστά για τρία δεκάλεπτα αλλά στο τέλος «θόλωσε» από την κούραση και η Ρωσία με τον εκπληκτικό Σβεντ πήρε τη νίκη-πρόκριση με 74-69

Η Εθνική μας ομάδα αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, στο παιχνίδι των προημιτελικών του Ευρωμπάσκετ, τελικά «λύγισε» στο τέλος και γνώρισε την ήττα από την Ρωσία με 74-69. Έτσι, η ομάδα του Κώστα Μίσσα δεν θα καταφέρει να βρεθεί στα παιχνίδια των ημιτελικών και να διεκδικήσει ένα μετάλλιο στη διοργάνωση.

To ματς

Δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι η Εθνική μας, η οποία με εξαιρετική επίθεση κατάφερε να πάρει προβάδισμα ακόμα και με 6 πόντους (23-17). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετώπιζε κάποια προβλήματα στην άμυνα, αλλά και πάλι κατάφερε να κρατήσει τον Σβεντ… χαμηλά. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο την βρήκε μπροστά με 24-17.

Στη συνέχεια, η Εθνική μας φόρτσαρε περισσότερο και σε συνδυασμό με το γεγονός πως η Ρωσία έδειχνε εκτός ρυθμού σε άμυνα και επίθεση, έφτασε να πάρει κεφάλι ακόμα και με 9 πόντους (29-22). Η πίεση της Ελλάδας συνεχίστηκε και παρά την μείωση του σκορ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-31.

Στην επανάληψη ο Σβεντ ανέβασε ρυθμό και μαζί του και η Ρωσία, η οποία άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (51-49), με την Ελλάδα να παρουσιάζει σημάδια κόπωσης, αλλά να προηγείται στο τέλος της τρίτης περιόδου με 53-51.

Έπειτα, η Ρωσία αφού ισοφάρισε σε 53-53 πέρασε και μπροστά, κάνοντας την ανατροπή (53-55), με την ομάδα του Κώστα Μίσσα να κυνηγάει το σκορ. Η Εθνική μας δεν μπορούσε να βρει επιθετικές λύσεις, ενώ η άμυνα δεν μπορούσε να  βρει τρόπο να σταματήσει τον Σβεντ, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα και αποκλεισμός με 74-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 25 (8/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπουρούσης 10 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Παππάς, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19 (7/12 σουτ, 3/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο.

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 26 (7/22 σουτ, 10/11 βολές, 5 ασίστ, 7 λάθη), Φριτζόν 11 (1), Αντόνοφ, Ζούμπκοφ, Κβοστόφ 7, Μοζγκόφ 15 (10 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 8 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντ. Κουλάγκιν 7 (1), Κουρμπανόφ.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣΧΟΛΙΑ
agios_pink_ponk - 14/9/2017 00:32

Είναι κρίμα αυτά τα παιδιά. Έβλεπα τον Καλάθη που έπαιξε 37 λεπτά ... το παιδί τα έδωσε όλα ... έπρεπε ο Μισσας να τον ξεκουράσει για να μπορεί να αποδώσει (αυτός και οι άλλοι παίκτες που τράβηξαν το κουπί) την πιο κρίσημη περίοδο (4η) ... πέραν αυτού, αν έβαζε και μερικούς ξεκούραστους κομπάρσους θα μπορούσε να σπάσει τα νεύρα και να κουράσει τον Σβεντς ,. Αντίθετα, όπως φάνηκε , οι Έλληνες των 37 λεπτών δε μπορούσαν να μαρκάρουν στο τελος τον παικταρα Σβεντ που ήταν πιο ξεκουραστος και έπαιξε... Συνέχεια λγοτερο απο 30 λεπτα.

tokitrinopistoli - 13/9/2017 22:52

Αν και προπονητης για λιγα πραγματα ο λογος που κρατησε την ιδια πενταδα ειναι γιατι απλα κατι Παπαπετρου Μαντζαρης και λοιποι ηταν απλα ανυπαρκτοι.Και ρωταω ο Λαρετζακης δεν ειχε θεση στη δευτερη πενταδα?

dtsioux - 13/9/2017 23:08

Και ο Σακοτα θα πω εγω,θα εβαζε μεγαλα σουτ και στις βολες ειναι......αχαστος και εχουμε στην θεση του τον αγραβανη και τον παπαπετρου που φοβουνται και την σκια τους.Απλα επειδη παιζουν στο γαυρο,τι να πω,ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

leo_95 - 13/9/2017 21:43

Να παίζεις με 5 παίκτες 36 λεπτά...λογικό να τα φτύσουν μετά

"Η ΑΕΚ είναι Ιδέα" - 13/9/2017 21:27

Το γράφω πάντα, δεν σκαμπάζω πολλά από μπάσκετ, αλλά πέντε παίκτες για σαράντα λεπτά δεν βγαίνει! Ο γιος μου είναι 13 και παίζει μπάσκετ, ο προπονητής του κάνει αλλαγές συνέχεια, αλλιώς "σκάνε"...

O XSEROLAS - 13/9/2017 21:17

ΜΕΓΑΛΟ ΚΡΙΜΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΙΣΣΑ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΑΜΕ..

Skoko217 - 13/9/2017 21:12