1 ΣΧΟΛΙΑ

«Πνίγηκε» στη Λαμία ο ΠΑΟ

Στην... πισίνα της Λαμίας οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 1-0 από την τοπική ομάδα που απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Φάση των «16»
ΛΑΜΙΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ:
ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Λαμίας

Πνίγηκε στον βούρκο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε με 1-0 από τη Λαμία για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Έτσι, η Λαμία πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς.

Το ματς

Η Λαμία στο 11ο λεπτό είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Επστάιν να εκμεταλλεύεται το λάθος υπολογισμό του Κουλιμπαλί και να βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη, αλλά να μην μπορεί να τον πλασάρει σωστά λόγω του νερού στο σημείο που σούταρε, στέλνοντας τη μπάλα αρκετά μακριά από το δεξί κάθετο δοκάρι του δεύτερου. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει τα πατήματά του, με τη Λαμία να πατάει καλύτερα. Ωστόσο, στο 38ο λεπτό οι πράσινοι έφτασαν κοντά στο γκο, όμως η κεφαλιά του Χατζηιοβάνη σταμάτησε στο δοκάρι. Οι δυο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Το δεύτετο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Λαμία να σκοράρει, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Πούγγουρα να βρίσκει τον Τομάς, που έχει «τσιμπήσει» τη μπάλα μέσα στην περιοχή, και τον Κομίνη να υποδεικνύει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαράλες, που ευστόχησε και έκανε το 1-0. Η Λαμία απείλησε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο 63', με τον Διούδη να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Δημούτσου, σε κόρνερ. Οι πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχα ευκαιρία στο 69', με τον Χατζηγιοβάνη να σουτάρει έξω από την περιοχή αλλά τον Αντέτζο να βάζει το κεφάλι του στην πορεία της μπάλας και να αποκρούει. Ενώ, στο 74' έφτασαν κοντά στο 1-1, με τον Βέργο να κάνει το σουτ προς την εστία και τον Αντέτζο να διώχνει πάνω στη γραμμή. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με τη Λαμία να φτάνει στη νίκη με 1-0 και να αποκτά προβάδισμα πρόκρισης.

ΛΑΜΙΑ(ΜΑΚΗΣ ΧΑΒΟΣ): Μπαντής(60' Κατσικάς), Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα, Αντέντζο, Πλιάτσικας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Τομάς, Καραμάνος(76' Σκόνδρας), Επστάιν(66' Μπερτόλιο), Μπαράλες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΩΝΗΣ/ΜΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΙΝΑΣ): Διούδης, Ινσούα, Γιόχανσον(70' Μουνιέ), Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Κουλιμπαλί, Κουρμπέλης, Τζανδάρης(83' Δώνης), Χατζηθεοδωρίδης(62' Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης, Βέργος.