2 ΣΧΟΛΙΑ

Περίπατο στην Τρίπολη ο Άρης

Άνετη νίκη και με το ευρύ 3-0 για τους "κίτρινους" που εδραιώνονται στην 5η θέση

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΑΡΗΣ 0-3

ΓΗΠΕΔΟ: Τρίπολης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βαγγέλης Μανούχος (Aργολίδας)

Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης κέρδισε… σβηστά 3-0 τον Αστέρα, κάνοντας την τρίτη σερί νίκη του το πρωτάθλημα χωρίς να δεχθεί γκολ και πέρασε πέμπτος, στο +4 από τον έκτο Παναθηναϊκό!

Ο Άρης ήταν καλύτερος. Είχε τη κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ενώ, κάνοντας γκολ την πρώτη του τελική, πήρε και το προβάδισμα. Ήταν η φάση του 9ου λεπτού όταν ο Λάρσον με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Παπαδόπουλου.

Πριν καν συνέλθει ο Αστέρας από το γκολ και αρχίσει να βγαίνει μπροστά, ήρθε και το 0-2. Ο Ντιγκινί έφυγε στην κόντρα και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Παπαδόπουλο.

Ο Κουέστα στο 32' σταμάτησε τον Μανιά, στην μεγαλύτερη φάση του Αστέρα - και την μοναδική - στο πρώτο ημίχρονο.

Πριν φύγει το ημίχρονο ο Άρης πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ο Τόνσο στο 45' έκανε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Αστέρα αλλά ο Γκαρσία πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 0-3!

Στο β' μέρος ο Άρης πλησίασε σε ένα τέταρτο γκολ περισσότερο απ' ότι ο Αστέρας στη μείωση του σκορ.

Στο 48' ο Κορχούτ έπιασε γεμάτο σουτ αλλά η μπάλα κάπου βρήκε, άλλαξε πορεία και έφυγε μόλις δίπλα από το δοκάρι του Αστέρα.

Μετά το 70' ο ρυθμός του αγώνα έπεσε τελείως. Οι παίκτες και των δύο ομάδων άρχισαν να σκέφτονται τα επόμενα ματς και το παιχνίδι πήγε "Σβηστά" ως το τέλος.

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Ορτέγκα(46΄Αραβίδης), Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Βλάχος, Καλτσάς(85' Δουβίκας), Ρόλε, Φερνάντεζ(70' Τσιλιανίδης), Μανιάς

AΡΗΣ(Παντελίδης): Koυέστα, Δεληζήσης, Μπάσα(57' Mατίγια), Ντιγκινί, Τόνσο(84' Τόνσο), Λάρσον(74' Φετφατζίδης), Γκαρσία, Τζανακάκης, Σιώπης, Κορχούτ, Ρόουζ